GABINET WETERYNARYJNY DOG-TOREK UL. JANA PAWŁA II 59, PIEKARY ŚLĄSKIE

DOG-TOREK piszczy z ekscytacji

 

NAJLEPSZY WETERYNARZ DLA GRYZONI W PIEKARACH ŚLĄSKICH

ul. Jana Pawła II 59, 41-943 Piekary Śląskie

 

TELEFON: 604 915 797

 

Twój najmniejszy przyjaciel zachorował? Bez obaw, w gabinecie Dog-torek zajmiemy się nim najlepiej jak to możliwe! Specjalizujemy się w kompleksowej diagnostyce i leczeniu królików, świnek morskich, tchórzofretek, chomików oraz innych drobnych ssaków przy wykorzystaniu najnowszych zdobyczy techniki medycznej.

W przypadku małych ssaków, takich jak króliki i gryzonie, stany nagłe należą do najczęstszych powodów pojawienia się pacjenta w gabinecie weterynaryjnym. Dzieje się tak, ponieważ gryzonie i zajęczaki posiadają genetycznie uwarunkowaną umiejętność do maskowania objawów we wczesnym stadium choroby. Często nawet gdy przewlekle chorują, objawy choroby dla opiekuna mogą być nieznaczące, niezauważalne. Wciąż wykazują codzienną aktywność – ale być może trochę mniejszą niż wcześniej? Zachowują apetyt – ale może stał się on wybiórczy, nie spożywają już niektórych pokarmów, np. siana?Na jakie objawy powinniśmy więc zwrócić szczególną uwagę? Kiedy nie ma czasu na obserwację i czekanie na poprawę? Oto najczęstsze sytuacje, które stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia naszych małych przyjaciół.

 

Diagnostyka małych ssaków 

Ze względu na niewielkie rozmiary narządów wewnętrznych, małe ssaki stwarzają znaczne wyzwanie pod względem diagnostycznym. Skuteczne rozpoznanie schorzeń i nieprawidłowości w ich organizmach wymaga użycia najbardziej czułej i idealnie skalibrowanej aparatury, gotowej bezbłędnie wskazać nawet najdrobniejsze zmiany chorobowe w tkankach.

 

Najczęstsze choroby królików 

Do najczęściej diagnozowanych chorób u królików należy bez wątpienia myksomatoza – zakażenie wirusowe przenoszone przez kleszcze, pchły i komary. Po początkowych objawach, takich jak podwyższona temperatura oraz obrzęki na powiekach i głowie, choroba zaczyna zajmować kolejne organy, wywołując duszność. W późniejszym stadium na ciele mogą pojawić się guzowate zmiany, które w połączeniu z wcześniejszymi objawami prowadzą do śmierci osobnika. Kluczowym elementem dla przeżycia jest szybka konsultacja weterynaryjna, skuteczne leczenie objawowe oraz zapewnienie pupilowi warunków zapobiegających dalszym infekcjom.

 

Trudności w oddychaniu u królików i gryzoni

 

Sytuacja, w której obserwujemy, że nasz zwierzak oddycha przez otwarty pyszczek, widoczna jest silna praca tłoczni brzusznej, którą opiekunowie często opisują jako „mocniej chodzące boczki, wymaga pilnej interwencji medycznej.

Istnieje szereg przyczyn takiego stanu, a wszystkie z nich stanowią poważne zagrożenie. Są to m.in.: 

  • zachłyśnięcie się, połknięcie, zaaspirowanie lub utknięcie ciała obcego w początkowych odcinkach przewodu pokarmowego czy oddechowego, np. w postaci siana, elementów ściółki, ziół (wtedy dodatkowo może pojawić się uporczywe kichanie, wypływ z nosa),

  • rozwijające się zmiany nowotworowe w obszarze klatki piersiowej,

  • zaostrzenie chorób serca,

  • silnego zapalenia płuc,

  • przewlekłe zapalenie jam nosowych z tendencją do zaostrzeń.

 

Objawy neurologiczne – drgawki, oczopląs, kręcz szyi, rolowanie się, kręcenie w kółko, zaburzenia równowagi, niedowład, paraliż

 

Objawy neurologiczne należą do częstych przyczyn pojawienia się w trybie nagłym w szpitalu weterynaryjnym. Charakteryzują się gwałtownym pojawieniem się i zazwyczaj wywołują duży strach u opiekunów.

W przypadku królików, najczęstszą przyczyną tego typu objawów jest rozwinięcie się ostrej postaci kunikulozy. Objawy neurologiczne mogą być związane także z zapaleniem ucha, chorobami wątroby, zapaleniami bakteryjnymi, wirusowymi na terenie centralnego układu nerwowego, a nawet urazami.

Leczenie niestety długotrwałe, a na efekty trzeba czasem długo czekać. Zwierzę może wymagać rehabilitacji. Część deficytów może niestety pozostać z naszym przyjacielem do końca życia.

 

Niekontrolowane krwawienie u królików i gryzoni

 

Krwotok u gryzoni i królików najczęściej może pojawić się z pyszczka, dróg rodnych, ran pooperacyjnych, czy z guzów lub zmian zrostowych. Może być następstwem upadku, urazu, uderzenia, czy nawet niefortunnego obcięcia pazurków.

Sytuacje te wymagają szybkiego kontaktu z lekarzem i ustalenia przyczyny krwawienia oraz dalszego postępowania. W warunkach domowych możemy spróbować ucisnąć krwawiące miejsce kawałkiem czystej chłonnej tkaniny.

Co istotne, nie mylmy krwawienia z porfirią, która ma często miejsce u szczurów i gryzoni. Gdy zaobserwujemy tzw. czerwone łzy, czyli łzy zabarwione porfiryną, również powinniśmy zgłosić się do lekarza weterynarii, jednak złapmy oddech i zróbmy to spokojnie, ponieważ nie należy ona do stanów nagłych.

 

Zatrucie u królików i gryzoni

 

Przyczyną zatrucia u małych ssaków jest najczęściej spożycie trujących roślin ozdobnych. Do pozostałych, rzadszych źródeł zatrucia należą:

  • preparaty biobójcze (trutki, środki ochrony roślin) – w szczególności u zwierząt wychodzących np. do ogródka.

  • leki czy produkty, bezpieczne dla ludzi, ale szkodliwe dla zwierząt – np. czekolada

  • metale ciężkie, np. ołów, którego źródłem może być stare linoleum albo ołowiane ciężarki znajdujące się w dolnych częściach firan.

Dobrze jest zatem wiedzieć, jakie gatunki roślin ozdobnych, czy rodzaje szkodliwych substancji posiadamy w domach, aby w przypadku spożycia ich przez zwierzę, móc natychmiast zgłosić to weterynarzowi.

Jeśli byliśmy świadkiem spożycia przez zwierzę szkodliwej substancji, powinniśmy nie czekać, tylko od razu zgłosić się do lekarza. Początkowo pacjent może nie wykazywać żadnych niepokojących objawów, jednak nie oznacza to, że nie wymaga natychmiastowej pomocy.

Nie próbujmy także samodzielnie pomagać zwierzakowi poprzez stosowanie preparatów przeciwko pasożytom zewnętrznym. Środki zawierające fipronil – substancję, są bezpieczne dla psów i kotów, ale zaaplikowany królikom mogą skutkować śmiertelnymi napadami drgawkowymi. Należy także pamiętać, że u królików i mniejszych podopiecznych nie wywołujemy wymiotów, ponieważ gatunki te, w przeciwieństwie do psów czy kotów, nie posiadają takich mechanizmów.

 

Stany nagłe przewodu pokarmowego – zatkanie, biegunka, skręt płata wątroby

 

Niewątpliwie najczęściej spotykanym w gabinecie stanem nagłym wśród króliczych pacjentów jest stan określany przez opiekunów jako „zatkanie”. O co dokładnie chodzi? Z wywiadu dowiadujemy się, że królik nie je, nie robi bobków lub są one mniejsze, siedzi w pozycji „na kurkę”, chowa się, a na jego pyszczku widać ból. „Zatkanie” w języku medycznym oznacza zespół zmniejszenia lub ustąpienia motoryki przewodu pokarmowego wraz z jego następstwami. Przyczyn tego stanu może być wiele, a do najczęstszych należy:

  • ból pochodzący z innego źródła,

  • trwająca choroba,

  • stres i niepokój

  • niewłaściwa dieta (zazwyczaj niedostateczna podaż włókna, które pobudza perystaltykę).

 

Upośledzenie pracy przewodu pokarmowego u królików skutkuje nagromadzeniem się futra w żołądku, co w konsekwencji prowadzić może do niedrożności zagrażającej życiu i wymagającej ciężkiej operacji. Niestety moment, w którym w klatce zobaczymy wydaloną „kulę włosową” jest konsekwencją trwającej już długi czas dysfunkcji pracy jelit. Dlatego tak ważna jest jak najszybsza interwencja medyczna.

Inną przyczyną nagłej wizyty może być biegunka, w szczególności częsta i wodnista. Szczególną uwagę należy tu zwrócić na wiek pacjenta – biegunka bywa śmiertelnym zagrożeniem u młodych zwierząt, które nie mają jeszcze prawidłowo ukształtowanego układu immunologicznego walczącego z patogenami.

Bardzo ważnym zagadnieniem u królików jest również skręt płata wątroby. W przypadku stanu ostrego, kiedy dochodzi do krwawienia i krwiobrzusza, jeśli w szybkim czasie zwierzę nie zostanie poddane operacji (12-72 h od pojawienia się niepokojących objawów), niestety może dojść do śmierci zwierzęcia. Pamiętajmy więc, by w przypadku wystąpienia takich objawów, jak apatia, brak apetytu lub nagle zmniejszony apetyt, czy powiększony obwód brzuszka, nie zwlekać z wizytą u lekarza!

 

Stany nagłe układu moczowego

 

Szczególnie dotkliwym i niebezpiecznym stanem u gryzoni i zajęczaków, wymagającym pilnej interwencji jest kamica układu moczowego. Pamiętajmy, aby pilnie zgłosić się do lekarza, jeśli u naszego pupila zaobserwujemy następujące objawy:

  • dyskomfort podczas oddawania moczu – zwierzę napina się, popiskuje,

  • zwierzę oddaje mocz kropelkami,

  • mocz zawiera domieszkę krwi lub zastygającego białawego lub brązowego osadu,

  • mocz jest oddawany w innych niż dotychczas miejscach,

  • widoczne są apatia, posmutnienie.

 

Okulistyczne stany nagłe

 

Nieprawidłowo wyglądające oko u naszego pupila zawsze wymaga pilnej interwencji. Szczególnie zwierzaki, które na co dzień buszują w sianie, czy ziołach, podlegają większemu ryzyku dostania się ciała obcego w okolice oka. Wszelkie procesy z tym związane są niezwykle bolesne, a zwlekanie może skutkować nieodwracalnymi uszkodzeniami, długo leczącymi się z uwagi na specyfikę budowy oka królika czy gryzonia.

Zmiany w oczach małych ssaków, takie jak wytrzeszcz gałki ocznej, mogą być również objawem innych chorób, np. stomatologicznych, zmian w klatce piersiowej, zmian nowotworowych.

 

Choroby świnek morskich - co musisz wiedzieć? 

 

Świnki morskie to naprawdę urocze stworzenia. Niemniej jednak, samo karmienie, utrzymanie czystości w klatce oraz okazywanie im uczuć to nie wszystko, aby zapewnić im właściwą opiekę. Regularna kontrola ich stanu zdrowia oraz szybka reakcja na wszelkie objawy są kluczowe. Do najczęściej diagnozowanych chorób i schorzeń u tych zwierząt należą:

 

  • zapalenia oskrzeli i płuc, wywołane przeziębieniem,
  • obecność pasożytów, głównie wszołów i pcheł,
  • przerost zębów trzonowych,
  • zaparcia,
  • wirusowe zapalenia rogówki i oczodołu. 

 

Tchórzofretki - najpowszechniejsze choroby 

 

Właściciele fretek doskonale zdają sobie sprawę, że krążący powszechnie mit o ich wredności i agresji, przy odpowiednim podejściu, można włożyć między bajki. Choć nie da się ukryć, że te zwierzątka potrafią pokazać swój nie zawsze miły charakterek. W ich przypadku powszechnie spotykamy się z następującymi chorobami:

 

  • zatkanie przewodu pokarmowego, zwłaszcza u młodych osobników
  • kardiomiopatia i chłoniak u starszych fretek
  • zapalenie żołądka wywołane bakterią helicobakter mustelae
  • wścieklizna – najczęściej w wyniku pogryzienia przez psa lub kota
  • choroby pasożytnicze, takie jak glistnica, tasiemczyca i gardioza
  • nosówka – najgroźniejsza z wymienionych, wymagająca natychmiastowej interwencji weterynarza

 

Choroby występujące u chomików 

 

Chomiki to najpopularniejsze domowe gryzonie, a co za tym idzie – jedne z najczęstszych bywalców naszych gabinetów. Tych małych pacjentów najczęściej leczymy z:

 

  • infekcji oczu – powodowanych pyłkami i przeziębieniami
  • nużycy – choroby wywoływanej pasożytem, powodującej wypadanie włosów
  • grzybicy – wywołanej grzybem aspergillus, pojawiającej się m.in. przez złą higienę klatki
  • ektoparazytozy – trudnej do wyleczenia choroby pasożytniczej, wymagającej szybkiej interwencji weterynarza
  • choroby mokrego ogona – pojawiającej się najczęściej w wyniku silnego stresu, związanego ze zmianą otoczenia i sposobu żywienia

ZADZWOŃ DO NAS:

604 915 797

ODWIEDŹ NAS:

UL. JANA PAWŁA II 59, PIEKARY ŚLĄSKIE

[sprawdź jak dojechać]

Administratorem danych osobowych jest Pluto Gabinet Weterynaryjny Aleksandra Rożeńska, ks. Knosały 61A, 41-922 Radzionków, NIP: 4980127035. Dane osobowe będą przetwarzane w celu przeprowadzenia czynności przed zawarciem umowy, na Twoje żądanie, w celu dokonania odpowiedzi na zapytanie. Dane osobowe przetwarzane w celu przeprowadzenia czynności przed zawarciem umowy oraz realizacji usług będą przetwarzane do zakończenia umowy o świadczenie usług z Administratorem oraz czas niezbędny do wywiązania się z obowiązków nałożonych przez przepisy prawa (rozliczenia, przedawnienia roszczeń). Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże brak ich podania uniemożliwia  odpowiedź na zapytanie. Pozostałe zasady przetwarzania danych określa Polityka prywatności.

Imię
Nazwisko
Twój telefon:
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami osobiście, telefonicznie lub przez formularz.

GODZINY OTWARCIA GABINETU:

 

poniedziałek - piątek:

08:00-21:00

sobota

09:00-16:00

niedziela

(dyżur egzotyczny)

10:00-14:00

PROJEKT I REALIZACJA SPECTRUM MARKETING | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2023

GABINET WETERYNARYJNY DOG-TOREK
UL. JANA PAWŁA II 59, PIEKARY ŚLĄSKIE